Wśród zawodów zaufania publicznego, przykładowo Rzeczników Patentowych, Adwokatów, Radców Prawnych, ale też innych zawodów regulowanych, do których uprawiania koniecznym jest posiadanie stosownych uprawnień i wykształcenia, znany jest od dawna problem różnej maści podmiotów i osób, które podszywają się wprost pod
Papież Gelazy I, w 469 roku n.e. ustanowił 14 lutego dniem św. Walentego.
W drugiej połowie XIV wieku po raz pierwszy świętowano walentynki jako dzień zakochanych.
Obecnie wokół tego dnia wyrósł prężny biznes (według amerykańskiej Chamber of Commerce, obroty na
Do stworzenia tego wpisu nakłoniła nas historia z przed lat, jednego z naszych klientów. Po wysłuchaniu z wypiekami na twarzy opowieści, właściwie to opowieści z dreszczykiem, zapoznaniem się z efektami „pracy”, które otrzymał klient oraz poznaniu wyników zastosowania efektów tej
Zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa związane jest nieodzownie z rozpoznawaniem jego źródeł i wartości.
W pierwszej kolejności, w naszych rozważaniach skupimy się na tym jakie jest znaczenie majątku w przedsiębiorstwie.
Majątek stanowi nieodzowną część każdego przedsiębiorstwa. Służy on możliwości wykonywania określonych czynności,
Nieustająco przypominamy o konieczności sprawdzania a najlepiej konsultowania ze swoim pełnomocnikiem wszelkiej korespondencji bezpośredniej z Urzędu Patentowego RP, w której wskazano na konieczność wniesienia jakiejś opłaty.
Od lat, pomimo starań Urzędu, Pełnomocników, Izb i organów ścigania - nadal pojawiają się
Od 1 stycznia 2025 r. zmieniły się przepisy w ustawie o opłacie skarbowej.
Wprowadzono nową zasadę wnoszenia opłat skarbowych od pełnomocnictw w sytuacji, gdy dokument pełnomocnictwa jest składany w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Po zmianie przepisów opłata skarbowa
Zgodnie z definicją ustawową: "wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony
Wzorem użytkowym, w myśl Ustawy prawo własności przemysłowej, jest nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej
Ochrona wyglądu produktu realizowana jest poprzez prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. Procedura krajowa przed Urzędem Patentowym RP jest procedurą rejestrową, która przebiega w kolejnych krokach:
1. Wniesienie zgłoszenia wzoru przemysłowego
2. Badanie formalnoprawne
3. Badanie merytoryczne
4. Decyzja
5. Okres
W ramach ubiegania się o prawo ochronne na wzór użytkowy, podobnie jak w przypadku patentu na wynalazek, przed Zgłaszającym stoi do pokonania ścieżka procedury administracyjnej.
Zasadniczo, procedura krajowa nie różni się znacząco od procedury związanej z ubieganiem się o patent