Ochrona wyglądu produktu realizowana jest poprzez prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. Procedura krajowa przed Urzędem Patentowym RP jest procedurą rejestrową, która przebiega w kolejnych krokach:
1. Wniesienie zgłoszenia wzoru przemysłowego
2. Badanie formalnoprawne
3. Badanie merytoryczne
4. Decyzja
5. Okres sprzeciwowy
oraz środki odwoławcze:
- Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy
- Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Przed wniesieniem zgłoszenia wzoru przemysłowego do Urzędu Patentowego należy sprawdzić czy przedmiot zgłoszenia nie jest identyczny lub podobny do wcześniejszych, zarejestrowanych, wzorów przemysłowych. Ma to na celu potwierdzenie, że zgłaszany wzór jest nowy oraz ma indywidualny charakter. Brak spełnienia przynajmniej jednej z tych przesłanek zdolności rejestrowej wzoru przemysłowego może być przeszkodą do udzielenia prawa wyłącznego albo być przyczynkiem do wniesienia sprzeciwu albo podstawą do późniejszego unieważnienia prawa wyłącznego.
Sprawdzenia można dokonać w ogólnodostępnych bazach danych, przy czym ocenę nowości i indywidualnego charakteru, z uwagi na zawiłości interpretacyjne zwłaszcza tej drugiej przesłanki powinno zlecić się Rzecznikowi Patentowemu, które jest wyszkolony w prawidłowym ocenianiu przedmiotów wzorów użytkowych.
Wracając do procedury:
Ad. 1) Wniesienie zgłoszenia wzoru przemysłowego
W pierwszym kroku przygotowuje się dokumentację zgłoszenia, która zgodnie z obowiązującymi regulacjami zawiera dane zgłaszającego, ilustrację przedmiotu wzoru, oświadczenie o skorzystaniu z pierwszeństwa (jeżeli takie jest zastrzegane).
Ważne! Niezwykle istotnym jest przygotowanie prawidłowej ilustracji wzoru przemysłowego. Zakres ochrony tego prawa wyłącznego jest określany według zasady: WYSIWYG (ang. What you see is what you got) - tzn. to co jest ukazane na ilustracji stanowi to co jest chronione. Zasady sporządzania prawidłowej ilustracji wzoru przemysłowego nie są wcale oczywiste, dlatego zalecamy skorzystanie z usług Rzecznika Patentowego. Prawidłowe przygotowanie ilustracji wzoru może w realiach rynkowych stanowić o tym czy Twój produkt będzie chroniony, czy też nie, pomimo złożenia formalnie poprawnego zgłoszenia i jego zarejestrowania w Urzędzie Patentowym.
Ad. 2) Badanie formalnoprawne
W tym kroku Urząd Patentowy rozpatruje czy zgłoszenie zawiera wszystkie elementy oraz czy zawiera coś co wygląda na ilustrację przedmiotu zgłoszenia. W razie stwierdzenia braków Urząd Patentowy wzywa zakreślając termin do wniesienia stosownych uzupełnień lub wyjaśnień.
Ad. 3) Badanie merytoryczne
Po zakończeniu badania fomalnoprawnego zgłoszenie wzoru przemysłowego poddawane jest badaniu merytorycznemu. W tym etapie procedury Urząd Patentowy ocenia przedmiot zgłoszenia pod kątem możliwych przeszkód do udzielenia prawa wyłącznego. Zależnie od efektu oceny merytorycznej, Urząd wydaje stosowną decyzję lub wzywa do dokonania korekt w dokumentacji zgłoszenia.
Ad. 4) Decyzja Urzędu Patentowego
Po zakończeniu etapu badania merytorycznego Urząd Patentowy wydaje decyzję: odmowną albo pozytywną (tzw. decyzję warunkową). W przypadku decyzji odmownej Zgłaszającemu przysługują środki odwoławcze: Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które omówimy w osobnych wpisach na naszym blogu.
W przypadku wydania przez Urząd Patentowy RP decyzji warunkowej - Urząd udziela prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, pod warunkiem wniesienia w terminie opłat: za pierwszy okres ochrony oraz za publikację. Nie wniesienie tych opłat w terminie skutkuje wygaśnięciem decyzji.
Ad.5) Okres sprzeciwowy
Po opublikowaniu przez Urząd Patentowy informacji o udzieleniu prawa wyłącznego, rozpoczyna się okres sprzeciwowy, w którym w ciągu sześciu miesięcy każdy możne wnieść umotywowany sprzeciw wobec decyzji Urzędu, co rozpoczyna postępowanie sprzeciwowe. Jego efektem może być: uchylenie decyzji o udzieleniu prawa albo oddalenie sprzeciwu. Szczegółowo postępowanie sprzeciwowe omówimy w osobnym wpisie na naszym blogu.
Ważne! Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego udziela się w Polsce na 25 lat od daty zgłoszenia, pod warunkiem wnoszenia co 5 lat kolejnej opłaty za następny okres ochronny.
Obserwuj nas:
Napisz do nas:
Zadzwoń do nas:
JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776
KRS 0001151726
Strona stworzona w kreatorze WebWave