Wzór użytkowy: procedura krajowa (UPRP)

03 lutego 2025
cogs and gears

W ramach ubiegania się o prawo ochronne na wzór użytkowy, podobnie jak w przypadku patentu na wynalazek, przed Zgłaszającym stoi do pokonania ścieżka procedury administracyjnej.

 

Zasadniczo, procedura krajowa nie różni się znacząco od procedury związanej z ubieganiem się o patent na wynalazek.

 

Dla porządku jednak przypomnimy podstawowe etapy, które w Polsce są takie same jak w przypadku patentu na wynalazek.

  1. Przygotowanie i wniesienie zgłoszenia
  2. Badanie formalne
  3. Sprawozdanie ze stanu techniki i opinia wstępna
  4. Publikacja informacji o zgłoszeniu
  5. Badanie merytoryczne
  6. Decyzja Urzędu

oraz procedury odwoławcze, w przypadku gdy decyzja Urzędu Patentowego jest odmowna.

  • Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

albo

  • Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Ad.1) Procedura krajowa rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej.

 

Tak jak pisaliśmy we wpisie dotyczącym procedury krajowej dla patentu na wynalazek, tak i w przypadku wzoru użytkowego, jakość sporządzonej dokumentacji jest kluczowa. Niejednokrotnie, pozornie "mniej podniosły", czy błędnie uważany za "nieznaczący" wzór użytkowy stawia dużo wyższe wymogi warsztatowe dla przygotowującego podanie. Wynika to z różnic pomiędzy wynalazkami a przedmiotami wzorów użytkowych, które omówimy w osobnym wpisie na naszym blogu. 

 

W skład dokumentacji zgłoszeniowej wzoru użytkowego wchodzą obligatoryjne:

- opis ochronny

- rysunek

- zastrzeżenia ochronne

- skrót opisu

- podanie

 

 

Dokumentacja zgłoszeniowa wzoru użytkowego jest składana do Urzędu Patentowego, otrzymuje numer i datę zgłoszenia, po czym przechodzi analogiczną procedurę krajową jak zgłoszenie patentowe.

 

Ad.2) Badanie formalne

Urząd Patentowy sprawdza czy dokumentacja jest kompletna i prawidłowa, w przypadku dokonywania zgłoszenia poprzez Rzecznika Patentowego, czy jest prawidłowe pełnomocnictwo oraz czy wniesione zostały opłaty: za zgłoszenie oraz skarbowa od pełnomocnictwa.

W przypadku stwierdzenia braków lub konieczności złożenia wyjaśnień - Urząd wydaje postanowienie, w którym zakreśla termin na dokonanie stosownej czynności, pod rygorem umorzenia postępowania.

 

Po sprawdzeniu formalnym, zgłoszenie wzoru użytkowego jest procedowane dalej przez jednego z Ekspertów Urzędu.

 

Ad.3) Sprawozdanie z badania stanu techniki oraz opinia wstępna.

W terminie do dziewięciu miesięcy od daty zgłoszenia, analogicznie jak w przypadku patentów, Urząd ma obowiązek sporządzić sprawozdanie z badania stanu techniki oraz opinię wstępną.

 

W sprawozdaniu tym jest przesyłana lista dokumentów ze stanu techniki, które będą brane pod uwagę przy badaniu merytorycznym zgłoszenia, opinia zawiera wstępny pogląd eksperta na treść złożonej dokumentacji oraz, co bardzo ważne, na to czy przedmiot zgłoszenia spełnia przesłanki zdolności ochronnej- nowość,  przemysłowa stosowalność (użyteczność).

 

Przesłanki zostaną omówione szerzej w osobnym wpisie.

 

Z treści opinii wstępnej można wnioskować o szansach w dalszym postępowaniu. Co więcej, chociaż opinia wstępna oraz treść sprawozdania nie obligują Zgłaszającego do podejmowania żadnych działań, czasem w oparciu o ich treść, korzystając z uprawnienia, które zezwala Zgłaszającemu na dokonywanie poprawek w dokumentacji (pod warunkiem nie wykroczenia poza zakres ujawnienia z daty zgłoszenia) - warto dokonać pewnych korekt w dokumentacji.

 

Po sporządzeniu sprawozdania i opinii wstępnej, zgodnie z procedurą, zgłoszenie oczekuje na publikację informacji o jego dokonaniu. Jednocześnie Zgłaszający ma czas do dwunastego miesiąca od daty zgłoszenia na dokonanie zgłoszeń zagranicznych opartych o pierwszeństwo ze zgłoszenia krajowego. O zastrzeganiu pierwszeństwa przygotowaliśmy osobny wpis na naszym blogu. 

 

Ważne - wzory użytkowe, lub ich odpowiedniki, nie występują we wszystkich krajach. Listę krajów, które rozpoznają taką kategorię ochrony jak wzór użytkowy można znaleźć na stronie internetowej Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. W oparciu o wzór użytkowy można ubiegać się o patent za granicą, przy czym nie rekomenduje się tego rozwiązania, z uwagi na brak konieczności spełnienia przez wzór użytkowy przesłanki poziomu wynalazczego - wymaganego od wynalazku.

 

Ad.4) Publikacja informacji o dokonaniu zgłoszenia

Po upływie osiemnastu miesięcy, Urząd Patentowy dokonuje, analogicznie jak przy zgłoszeniu patentowym, publikacji informacji o dokonaniu zgłoszenia. Publikacja ta zawiera tytuł wynalazku, informację o Zgłaszającym, datę i numer zgłoszenia.

 

Po publikacji Urząd przechodzi do badania merytorycznego.

 

Ad.5) Badanie merytoryczne

W trakcie tego etapu procedury następuje ostateczne kształtowanie się zakresu ochrony oraz treści zgłoszenia wzoru użytkowego. Odpierane są zarzuty formułowane przez Urząd lub dokonywane są korekty redakcyjne, gdy takich zarzutów merytorycznych po stronie Urzędu brak.

Urząd każdorazowo wyznacza postanowieniem termin na dokonanie stosownych zmian i korekt. Możliwym jest też złożenie dodatkowego materiału, wyjaśnień, jeżeli Zgłaszający uważa, że Ekspert w jakimś zakresie nie ma racji.

 

Po zakończeniu badania merytorycznego Urząd wydaje decyzję administracyjną, kończącą postępowanie.

 

Ad.6) Decyzja Urzędu Patentowego

Postępowanie zgłoszeniowe kończy wydanie przez Urząd Patentowy decyzji administracyjnej, pozytywnej albo negatywnej

 

W przypadku decyzji pozytywnej - Urząd wydaje decyzję warunkową, w której wyznacza termin na wniesienie opłaty za pierwszy i ewentualne dalsze okresy ochrony oraz opłaty za publikację opisu wzoru użytkowego. Po opłaceniu w terminie wskazanych w decyzji kwot, Urząd dokonuje publikacji informacji o wzorze użytkowym, wydaje też dokument ochronny, który jest poświadczeniem, że zgłoszone rozwiązanie jest prawem wyłącznym Zgłaszającego, który od tego momentu może się tytułować Uprawnionym.

 

Ważne: utrzymanie prawa w mocy wymaga cyklicznego wnoszenia opłat do Urzędu Patentowego. Wzór użytkowy trwa maksymalnie 10 lat od daty zgłoszenia, pod warunkiem wnoszenia tych opłat.

 

W przypadku decyzji odmownej, Zgłaszającemu przysługują dwa środki odwoławcze: Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

O środkach odwoławczych sporządzimy osobny wpis, w którym scharakteryzujemy te dwie drogi i różnice pomiędzy nimi.

 

13 marca 2025
Do stworzenia tego wpisu nakłoniła nas historia z przed lat, jednego z naszych klientów. Po wysłuchaniu z wypiekami na twarzy opowieści, właściwie to opowieści z
25 lutego 2025
Zgodnie z definicją ustawową: "wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów,

Obserwuj nas:

Napisz do nas:

info@js-ip.pl

Zadzwoń do nas:

+48 886 799 308

JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776

KRS 0001151726

Strona stworzona w kreatorze WebWave