Patent na wynalazek: procedura krajowa (UPRP)

29 stycznia 2025
a close up of a plant

Aby uzyskać prawo wyłączne - patent na wynalazek należy przejść przez ścieżkę postępowania administracyjnego.

W świecie praw własności przemysłowej istnieje kilka procedur udzielania patentu, których efektem są patenty lub ich wiązki, obowiązujące na terenie danego kraju, regionu, organizacji krajów-członków.

Podstawową procedurą, jest procedura krajowa, która obowiązuje w każdym kraju, który udziela praw wyłącznych na przedmioty własności przemysłowej. Zasadniczo procedury krajowe nie odbiegają od siebie, na potrzeby opisania przebiegu takiej procedury posłużymy się procedurą krajową przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Procedurę można scharakteryzować jako kilka, obligatoryjnych, kroków:

  1. Przygotowanie i wniesienie zgłoszenia
  2. Badanie formalne
  3. Sprawozdanie ze stanu techniki i opinia wstępna
  4. Publikacja informacji o zgłoszeniu
  5. Badanie merytoryczne
  6. Decyzja Urzędu

oraz procedury odwoławcze, w przypadku gdy decyzja Urzędu Patentowego jest odmowna.

  • Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

albo

  • Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

W niniejszym wpisie omówimy podstawowe kroki procedury, zaś środkom odwoławczym poświęcimy osobne wpisy na naszym blogu.

 

Ad.1) Jak wskazaliśmy powyżej, procedura krajowa rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej.

 

Ten etap jest kluczowy dla zwiększenia szans na uzyskanie patentu na wynalazek. Częstym błędem jest, że Twórcy rozwiązania podejmują się przygotowania dokumentacji i jej zgłoszenia w Urzędzie Patentowym na własną rękę. Wynikające z braku doświadczenia i odpowiedniego wyszkolenia oraz warsztatu praktycznego błędy popełnione na tym etapie, po publikacji przez Urząd informacji o zgłoszeniu - są nienaprawialne.

Z tego powodu warto powierzyć przygotowanie dokumentacji profesjonaliście. Rzecznik Patentowy to osoba, która jest doświadczona, ma odpowiednią wiedzę i jest kształcona specjalistycznie - dzięki czemu z dużo większym prawdopodobieństwem postępowanie prowadzone przez pełnomocnika zakończy się powodzeniem.

 

W skład dokumentacji zgłoszeniowej patentu na wynalazek wchodzą obligatoryjne:

- opis patentowy

- zastrzeżenia patentowe

- skrót opisu

- podanie

a ponadto, nieobowiązkowo:

- rysunek przedmiotu zgłoszenia (jeżeli jest wymagany do jego zrozumienia)

- sekwencja nukleotydów lub aminokwasów (zgłoszenia biotechnologiczne)

- poświadczenie instytucji depozytowej (patenty, których efektem jest materiał biologiczny)

- inne załączniki, jeżeli są niezbędne do uzasadnienia twierdzeń zawartych w opisie.

 

Najczęściej jednak w praktyce, na zgłoszenia składa się część obligatoryjna oraz rysunek, sekwencja ew. poświadczenie instytucji depozytowej.

 

Odpowiednio przygotowana dokumentacja, zawierająca wszelkie wymagane elementy jest następnie składana w Urzędzie Patentowym wraz z podaniem. Urząd Patentowy przyznaje datę zgłoszenia, która jest datą ważną - od niej liczą się terminy proceduralne oraz okresy ochrony patentu. Data zgłoszenia decyduje też o zakresie rozpatrywanego stanu techniki, który jest badany przez Urząd Patentowy w ramach badania merytorycznego. Data zgłoszenia jest przy tym nadawana dokumentacji, która wygląda na zawierającą obligatoryjne części zgłoszenia, bez badania ich treści per se.

 

Ad.2) Badanie formalne

Jest to z reguły, choć nie zawsze, krótki etap procedury. Urząd Patentowy sprawdza czy dokumentacja jest kompletna, podanie wypełnione prawidłowo, w przypadku dokonywania zgłoszenia przez Rzecznika Patentowego, czy jest prawidłowe pełnomocnictwo. Urząd bada również czy wniesione zostały opłaty: obowiązkowa za zgłoszenie oraz skarbowa od ewentualnego pełnomocnictwa. W przypadku stwierdzenia braków lub konieczności złożenia wyjaśnień - Urząd wydaje postanowienie, w którym zakreśla termin na dokonanie stosownej czynności, pod rygorem umorzenia postępowania.

 

Po sprawdzeniu formalnym, zgłoszenie patentowe jest procedowane dalej przez jednego z Ekspertów Urzędu.

 

Ad.3) Sprawozdanie z badania stanu techniki oraz opinia wstępna.

W terminie do dziewięciu miesięcy od daty zgłoszenia, Urząd jest zobligowany do sporządzenia sprawozdania z badania stanu techniki oraz opinii wstępnej do wniesionego zgłoszenia patentowego.


W sprawozdaniu tym jest przesyłana lista dokumentów ze stanu techniki, które będą brane pod uwagę przy badaniu merytorycznym zgłoszenia.

Opinia wstępna zawiera zaś skrócony pogląd eksperta na treść złożonej dokumentacji oraz, co bardzo ważne, na to czy przedmiot zgłoszenia spełnia przesłanki zdolności patentowej - nowość, poziom wynalazczy (nieoczywistość), przemysłowa stosowalność. Przesłanki te omówimy bardziej szczegółowo w kolejnym wpisie.

Z treści opinii wstępnej można wnioskować o szansach w dalszym postępowaniu. Co więcej, chociaż opinia wstępna oraz treść sprawozdania nie obligują Zgłaszającego do podejmowania żadnych działań, czasem w oparciu o ich treść, korzystając z uprawnienia, które zezwala Zgłaszającemu na dokonywanie poprawek w dokumentacji (pod warunkiem nie wykroczenia poza zakres ujawnienia z daty zgłoszenia) dobrowolnych zmian i poprawek - warto dokonać pewnych korekt w dokumentacji.

 

Po sporządzeniu sprawozdania i opinii wstępnej, zgodnie z procedurą, zgłoszenie oczekuje na publikację informacji o jego dokonaniu. Jednocześnie Zgłaszający ma czas do dwunastego miesiąca od daty zgłoszenia na dokonanie zgłoszeń zagranicznych opartych o pierwszeństwo ze zgłoszenia krajowego. O zastrzeganiu pierwszeństwa przygotowaliśmy osobny wpis na naszym blogu.

 

Ad.4) Publikacja informacji o dokonaniu zgłoszenia

Po upływie osiemnastu miesięcy, Urząd Patentowy dokonuje publikacji informacji o dokonaniu zgłoszenia. Publikacja ta zawiera tytuł wynalazku, informację o Zgłaszającym, datę i numer zgłoszenia.

Co ważne, opublikowany opis patentowy wchodzi w skład stanu techniki i nie jako "blokuje" późniejsze szanse uzyskania patentu na zgłoszenia takiego samego lub bardzo zbliżonego wynalazku.

 

Po publikacji Urząd przechodzi do badania merytorycznego.

 

Ad.5) Badanie merytoryczne

W trakcie tego etapu procedury następuje ostateczne kształtowanie się zakresu ochrony oraz treści zgłoszenia patentowego. Eksperci Urzędu Patentowego podnoszą zarzuty co do przesłanek zdolności patentowej (jeżeli takie zarzuty są w stanie sformułować, o szansie na takie zdarzenia można wnioskować na etapie opinii wstępnej) lub co do samej redakcji opisu czy zastrzeżeń patentowych. Urząd każdorazowo wyznacza postanowieniem termin na dokonanie stosownych zmian i korekt. Możliwym jest też złożenie dodatkowego materiału, wyjaśnień, jeżeli Zgłaszający uważa, że Ekspert w jakimś zakresie nie ma racji. Z reguły w toku procedura, wymiana pism z Ekspertem występuje dwa do czterech razy, po czym Urząd wydaje decyzję kończącą postępowanie zgłoszeniowe.

 

Ad.6) Decyzja Urzędu Patentowego

Postępowanie zgłoszeniowe kończy wydanie przez Urząd Patentowy decyzji. Zasadniczo decyzje, jak to w życiu bywa, mogą być dwie: pozytywna albo negatywna.

W przypadku decyzji pozytywnej - Urząd wydaje decyzję warunkową, w której wyznacza termin na wniesienie opłaty za pierwszy i ewentualne dalsze okresy ochrony oraz opłaty za publikację opisu patentowego, pod rygorem wygaśnięcia. Po opłaceniu w terminie wskazanych w decyzji kwot, Urząd dokonuje publikacji informacji o patencie, wydaje też dokument patentowy, który jest poświadczeniem, że zgłoszone rozwiązanie jest prawem wyłącznym Zgłaszającego, który od tego momentu może się tytułować Uprawnionym.

 

Ważne: utrzymanie prawa w mocy wymaga cyklicznego wnoszenia opłat do Urzędu Patentowego. Patent trwa maksymalnie 20 lat od daty zgłoszenia, pod warunkiem wnoszenia tych opłat.

 

Zdarza się jednak czasem, że Ekspert wyda decyzję odmowną, w takim przypadku są możliwie dwie drogi odwoławcze: złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję Urzędu.

O środkach odwoławczych sporządzimy osobny wpis, w którym scharakteryzujemy te dwie drogi i różnice pomiędzy nimi.

 

 

13 marca 2025
Do stworzenia tego wpisu nakłoniła nas historia z przed lat, jednego z naszych klientów. Po wysłuchaniu z wypiekami na twarzy opowieści, właściwie to opowieści z
25 lutego 2025
Zgodnie z definicją ustawową: "wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów,

Obserwuj nas:

Napisz do nas:

info@js-ip.pl

Zadzwoń do nas:

+48 886 799 308

JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776

KRS 0001151726

Strona stworzona w kreatorze WebWave