Tak, jak w przypadku innych praw wyłącznych - prawo ochronne na znak towarowy udzielane jest wskutek procedury administracyjnej, która od 2016 r. jest tzw. procedurą w systemie sprzeciwowym.
Zasadniczo, przed zgłoszeniem do Urzędu Patentowego powinno się sprawdzić czy oznaczenie mające być później znakiem towarowym nie jest identyczne lub podobne do wcześniejszych, zarejestrowanych, znaków towarowych. Może to bowiem stanowić przeszkodę do udzielenia prawa wyłącznego albo być przyczynkiem do wniesienia sprzeciwu albo podstawą do późniejszego unieważnienia prawa wyłącznego.
Sprawdzenia można dokonać w ogólnodostępnych bazach danych, przy czym ocenę jakości znaku i podobieństwa w kontekście potencjalnego wprowadzenia w błąd warto zlecić Rzecznikowi Patentowemu, które jest wyszkolony w prawidłowym ocenianiu przesłanek zdolności odróżniającej znaków towarowych.
Procedura krajowa przed Urzędem Patentowym RP składa się z kilku, kolejnych etapów.
Ad.1) Wniesienie zgłoszenia
Minimalny zakres dokumentacji zgłoszenia znaku towarowego to podanie z oznaczeniem Zgłaszającego, znak będący przedmiotem zgłoszenia oraz wykaz towarów lub usług, które będą później oznaczane zgłaszanym znakiem.
Ważne: Niezwykle istotnym jest prawidłowe przygotowanie wykazu towarów i usług, który załącza się do podania. Zawartości tego wykazu nie można rozszerzyć. Istnieją darmowe narzędzia do klasyfikacji znaków towarowych, jednak z uwagi na to, że wykaz może być sporządzony w od jednej do czterdziestu pięciu klas towarowych i usługowych - prawidłowe zredagowanie wykazu jest nie lada wyzwaniem. Zalecamy zasięgnąć pomocy Rzecznika Patentowego przy przygotowywaniu takiego wykazu.
Ad.2) Badanie formalnoprawne.
Wniesiona dokumentacja zgłoszeniowa jest następnie poddawana badaniu formalnoprawnemu. W jego toku Urząd Patentowy sprawdza czy podanie jest prawidłowo wypełnione, czy wniesiono stosowne opłaty za zgłoszenie i skarbowe od pełnomocnictwa. Jednocześnie zgłoszenie jest ujawniane w bazie znaków towarowych prowadzonej przez Urząd Patentowy, przy czym ujawnienie następuje nie później niż w terminie dwóch miesięcy od daty zgłoszenia. W informacji bazodanowej wskazana jest informacja o znaku, dacie pierwszeństwa, dacie i numerze zgłoszenia, wykazie towarów i usług, imieniu i nazwisku oraz nazwie zgłaszającego, miejscu zamieszkania i kodzie kraju.
Ad.3) Badanie bezwzględnych przesłanek odmowy.
W tym kroku procedury Urząd Patentowy sprawdza, czy zgłoszenie znaku towarowego nie podpada pod wskazane w Ustawie wyłączenia spod ochrony. Przepisy prawa przewidują szesnaście okoliczności, które stanowią bezwzględne podstawy do odmowy udzielania prawa ochronnego na znak towarowy - w takiej sytuacji Urząd Patentowy wydaje decyzję odmowną. Szczegółowe omówienie przesłanek będzie przedmiotem osobnego wpisu na naszym blogu.
W przypadku gdy Urząd nie stwierdzi zajścia przynajmniej jednej z tych przesłanek, zgłoszenie przechodzi do czwartego etapu procedury krajowej.
Ad.4) Ogłoszenie o zgłoszeniu (okres sprzeciwowy)
Przy braku bezwzględnych przeszkód udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy, Urząd Patentowy publikuje informację o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego. Dodatkowo Urząd powiadamia Zgłaszającego o wcześniejszych podobnych lub identycznych znakach towarowych, które mogą stanowić przeszkodę do udzielenia prawa, być podstawą sprzeciwu lub późniejszego unieważnienia.
W tym okresie, do publikacji w BUP informacji o zgłoszeniu znaku towarowego osoby trzecie mogą wnieść sprzeciw. W sprzeciwie tym wniesionym przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego lub prawa majątkowego lub osobistego oznacza się strony, wskazuje podstawy oraz zakres sprzeciwu.
Ważne: Termin na wniesienie sprzeciwu jest nieprzywracalny.
W przypadku gdy pojawia się sprzeciw - Urząd informuje o tym fakcie Zgłaszającego oraz informuje strony o możliwości ugodowego załatwienia sprawy.
W szczegółach, postępowanie sprzeciwowe omówimy w kolejnym wpisie na naszym blogu.
Ad. 5) Decyzja Urzędu Patentowego
W przypadku gdy nie wniesiono w terminie sprzeciwu albo w postępowaniu sprzeciwowym zawarto ugodę lub doszło do ograniczenia wnioskowanej w dacie zgłoszenia klasyfikacji, Urząd Patentowy wydaje decyzję warunkową o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy według zgłoszenia. Ochrona jest udzielana pod warunkiem wniesienia opłat za pierwszy okres ochronny, publikację.
Ważne: Znaki towarowe udziela się, zasadniczo, bezterminowo - natomiast co 10 lat należy wnieść opłatę za kolejny okres ochrony, pod rygorem wygaśnięcia znaku towarowego.
Obserwuj nas:
Napisz do nas:
Zadzwoń do nas:
JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776
KRS 0001151726
Strona stworzona w kreatorze WebWave