Patentowa historia akcesoriów walentynkowych

14 lutego 2025
two red hearts cutout

Papież Gelazy I, w 469 roku n.e. ustanowił 14 lutego dniem św. Walentego.

 

W drugiej połowie XIV wieku po raz pierwszy świętowano walentynki jako dzień zakochanych.

 

Obecnie wokół tego dnia wyrósł prężny biznes (według amerykańskiej Chamber of Commerce, obroty na akcesoriach walentynkowych w samych USA wynoszą ponad 25,8 mld USD), którego przedstawiciele są aktywni również na polu hasztag#wynalazczość i hasztag#ochronaIP.

 

Jak wiadomo, w ten dzień warto się przyozdobić dla osoby darzonej uczuciem, licząc że obdarzy nas zwrotnie afektem.

 

Już w 1896 r. niejaka Louis Davenport uzyskała patent GB189621096 na ulepszenie uchwytu bukietowego, zwłaszcza dla celów przyozdabiania się, mający cylindryczną tubę na łodygi kwiatów, odwiedzione przeciwległe ramiona, które docelowo zawija się wokół łodyg kwiatów włożonych do tuby. Ponadto przewidziano środki techniczne do mocowania owego do ubrania, w postaci pinezek, agrafek itp.

 

Jeżeli jednak preferujecie złożenie wizyty okolicznościowej na jednośladzie, niejaki Schultz Carl Gustaw Irenaus w 1898 r. uzyskał patent GB189817699 na rowerowy uchwyt dla bukietów.

Zgodnie z ujawnieniem uchwyt na kwiaty do zamocowania na rowerach itp. ma rurkę do gromadzenia wody mającą klips umożliwiający przymocowanie jej do roweru, a także mającą pokrywę z regulowanym otworem. Pokrywa ma trzy ramiona obracające się na krawędziach. Ramiona przesuwają się do przodu za pomocą sprężyn, a otwierają się dzięki obrotowym szczelinom wewnątrz pokrywy, które wchodzą w interakcję z sworzniami ramion.

 

Jeśli za to, w ramach obchodów tego święta, zamarzy Wam się kolacja przy świecach.... to w razie planowanego lub nie przedłużenia się tej kolacji - o bezpieczeństwo pożarowe Wasze i Waszej walentynki zadba automatyczna gaśnica do świec. Jeden z pierwszych patentów w tej tematyce: GB189409373, pochodzi z 1894 r. i został udzielony na rzecz niejakiego: Schulze Augusta Eduarda Theodora.

Zgodnie z ujawnieniem gaśnica składa się z dwóch szczęk zaciskowych, uruchamianych sprężyną i kształtowanych odpowiednio do średnicy świecy. Nad szczękami zaciskowymi jest, podtrzymywana przez szczęki właściwa gaśnica, składająca się z dwóch nożycowych ramion sprężynowych, które obejmują świecę, podobnie jak wspomniane powyżej szczęki zaciskowe.

Urządzenie działa w następujący sposób: - Urządzenie jest mocowane za pomocą szczęk zaciskowych w taki sposób, że gaśnica dotyka tej części świecy, w której ma ona zostać zgaszona. Gdy świeca wypali się do tej części, tak że ramiona sprężynowe nie napotykają już żadnego oporu, te ostatnie przesuwają się w kierunku środka, obejmując i blokując knot, pozbawiając go płynnego paliwa i stopniowo gasząc świecę.

 

Już 130 lat temu, tęgie umysł konstruktorów szukały sposobu na zabezpieczenie swoich praw wyłącznych do akcesoriów przydatnych również w takim dniu jak dzisiejszy.

 

Wszystkim zakochanym - wszystkiego dobrego!

13 marca 2025
Do stworzenia tego wpisu nakłoniła nas historia z przed lat, jednego z naszych klientów. Po wysłuchaniu z wypiekami na twarzy opowieści, właściwie to opowieści z
25 lutego 2025
Zgodnie z definicją ustawową: "wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów,

Obserwuj nas:

Napisz do nas:

info@js-ip.pl

Zadzwoń do nas:

+48 886 799 308

JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776

KRS 0001151726

Strona stworzona w kreatorze WebWave