Patent na wynalazek - czym jest?

18 lutego 2025
blue and white light digital wallpaper

Żeby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie należy najpierw zdefiniować czym jest przedmiot patentu, tj. wynalazek.

 

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie prawo własności przemysłowej, wynalazkiem jest.... i tu pojawia się pewien problem, bowiem ustawodawca postanowił, swoją drogą słusznie, zdefiniować katalog rozwiązań, które wynalazkiem nie są. Dzięki temu możemy powiedzieć, że wynalazkiem, w świetle Ustawy prawo własności przemysłowej - jest każde rozwiązanie z dowolnej dziedziny techniki, nie wskazane jako nie będące wynalazkiem.

 

Patenty udzielane są na rozwiązania z dowolnej dziedziny techniki, które są nowe, mają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. W tym miejscu wskazano jakie trzy przesłanki musi spełnić przedmiot zgłoszenia aby zostać objętym prawem wyłącznym: patentem na wynalazek. Szczegółowo omówimy przytoczone przesłanki zdolności patentowej w osobnym wpisie na blogu. Na potrzeby określenia czym jest sam patent jako prawo - wystarczy wiedzieć, że jest to prawo wyłączne udzielone na wynalazek, który jest nowy, jest w pewnym sensie doniosły, innowacyjny, nieoczywisty i da się go zastosować w praktyce obrotu gospodarczego, np. w wytwórstwie albo rzemiośle (ale nie tylko).

 

Wracając do patentu, zgodnie z Ustawą prawo własności przemysłowej, patent jest prawem wyłącznym, ograniczonym terytorialnie i czasowo, skutecznym erga omnes (wobec innych). Patent konstytuuje prawo jego posiadacza do wyłącznego stosowania w działalności gospodarczej albo profesjonalnej przedmiotu patentu. Innymi słowy - patent stanowi potwierdzenia udzielenia czasowego i terytorialnego monopolu na stosowanie zarobkowe określonego rozwiązania.

 

Co więcej, patent jest dziedziczny, może być zbywany, kupowany, licencjonowany, może też być przedmiotem zastawu albo egzekucji.

 

Zakres ochrony wynalazku zdefiniowany jest treścią zastrzeżeń patentowych, które stanowią najważniejszą cześć dokumentacji zgłoszenia, przy czym ważnym jest również prawidłowe pokrycie treści zastrzeżeń (tzw. ujawnienie wynalazku) w opisie patentowym.

 

Uwaga! Z uwagi na to, że prawidłowe i możliwie szerokie określenie zakresu ochrony oraz całej pozostałej dokumentacji zgłoszenia jest skomplikowaną czynnością, wymagającą wysoce specjalistycznej wiedzy, zalecamy korzystanie z usług Rzecznika Patentowego przy dokonywaniu zgłoszeń patentowych.

13 marca 2025
Do stworzenia tego wpisu nakłoniła nas historia z przed lat, jednego z naszych klientów. Po wysłuchaniu z wypiekami na twarzy opowieści, właściwie to opowieści z
25 lutego 2025
Zgodnie z definicją ustawową: "wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów,

Obserwuj nas:

Napisz do nas:

info@js-ip.pl

Zadzwoń do nas:

+48 886 799 308

JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776

KRS 0001151726

Strona stworzona w kreatorze WebWave