Na początku spróbujemy zdefiniować samo pojęcie własności przemysłowej.
Ogólnie, za własność przemysłową (czasem zamiennie nazywaną intelektualną, chociaż naszym zdaniem ta kategoria jest szersza, gdyż jej częścią są też m.in. kwestie prawno-autorskie) uznać należy niematerialne i materialne efekty pracy twórczej, wynalazczej, koncepcyjnej, projektowej, artystycznej, której efektem jest powstanie albo wytworu materialnego albo sposobu wykonywania jakiejś czynności lub wytwarzania jakiegoś dobra albo powstanie utworu który może służyć do odróżniania towarów i usług czy, też do powstania końcowego dizajnu jakiegoś fizycznego przedmiotu. Efekty tych wymienionych ale też i innych prac wykorzystuje się później zasadniczo w działalności gospodarczej czy profesjonalnej.
Przedmioty własności przemysłowej – służą do zwiększania lub uzyskiwania przewag konkurencyjnych, odróżniania się na rynku, przekonania do swojej działalności innych uczestników rynków, nie tylko krajowych.
Każdy z wymienionych aspektów a z całą pewnością i innych, nie wymienionych ale pokrewnych, potencjalnie stanowi podstawę do objęcia go ochroną, jaką dają prawa własności przemysłowej, zwane również prawami wyłącznymi, które są prawami podmiotowymi, skutecznymi erga omnes (wobec wszystkich).
Zgodnie z Ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (z późn. zm.), w polskim systemie ochrony własności przemysłowej i intelektualnej wyróżnia się sześć praw wyłącznych, które chronią różne aspekty własności przemysłowej.
Do praw tych zaliczają się:
- patent na wynalazek
- prawo ochronne na wzór użytkowy
- prawo ochronne na znak towarowy
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego
- zarejestrowane oznaczenia geograficzne
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego
Każde z tych praw jest skonstruowane w analogiczny sposób, przyznaje bowiem ono monopol czasowy i terytorialny na stosowanie przedmiotu tego prawa. Innymi słowy, zależnie od rodzaju uzyskanego prawa wyłącznego, w swojej działalności można mieć wyłączność na stosowanie określonego wynalazku, urządzenia, logo, nazwy firmy, kroju ubrań, wyglądu mebli czy opakowań, wytwarzania lokalnych przysmaków o oparciu o zarejestrowaną i chronioną recepturę, opracowanych układów scalonych.
Oczywiście, zależnie od rodzaju prawa wyłącznego, droga do jego uzyskania w ramach stosownych procedur administracyjnych toczących się przed Urzędem Patentowym jest różna, różne są wymogi zarówno formalne jak i dokumentacyjne, które należy spełnić w ramach wnoszenia odpowiedniego zgłoszenia do Urzędu Patentowego.
Niezależnie jednak od rodzaju prawa wyłącznego, które ma stanowić ochronę własności przemysłowej czy intelektualnej – każdy z powyższych monopoli jest ograniczony terytorialnie i czasowo. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że prawo obowiązuje w zasięgu jurysdykcji Urzędu, który prawa wyłącznego udzielił a prawo pozostaje w mocy pod warunkiem cyklicznego wnoszenia opłat za utrzymanie ochrony bądź kolejny jej okres.
Poszczególne rodzaje praw wyłącznych, wymogi formalne, procedury przed Urzędem i ich warianty, omówimy w kolejnych wpisach na naszym blogu „IP na luzie”.
Obserwuj nas:
Napisz do nas:
Zadzwoń do nas:
JS-IP Sp. z o.o. Kancelaria Patentowa,
30-513 Kraków, ul. Olszańska 7
NIP 6751809053 | REGON 540740776
KRS 0001151726
Strona stworzona w kreatorze WebWave